Lasi, Uzzini,Apdrošini!

Apdrošināšana ir IIZI.

Ceļošana ir ne tikai aizraujoša, bet arī izglītojoša nodarbe, kas palīdz izrauties no ikdienas rutīnas un paraudzīties uz pasauli ar svaigu skatu. Vieniem ceļotājiem patīk doties uz tūristu iecienītām un pārbaudītām vietām, lai pēc tam kontrolsarakstā atzīmētu visus tradicionālos tūrista apskates objektus (Pizas tornis, Eifeļa tornis, Vatikāns, kanāli Venēcijā, Brīvības statuja Ņujorkā…). Citiem – galvenais ir pabūt tur, kur citi iepriekš nav bijuši.

Visvienkāršāk ir ceļot uz Eiropu – tuvu, nekādu īpašu kultūras atšķirību nav, viss ir iepriekš paredzams un kvalitatīvs. Cilvēki – laipni, ielas tīras. Transports kursē pēc grafika. Uz tālākām valstīm ceļot ir nedaudz neparedzamāk – kāda tur būs pārtika? Vai cilvēki būs laipni? Kas notiks, ja radīsies kāda bīstama situācija? Vai ceļojuma apdrošināšana pasargās? Tas viss piešķir braucienam neaizmirstamu adrenalīna devu. Bet ir arī variants pa vidu – ne gluži tālu, bet ne vairs Eiropas Savienībā –  tā ir kaimiņvalsts Krievija. Vai ir vērts doties ceļojumā uz Krieviju? Un ko ir vērts zināt, ja grasies doties uz šo valsti? Foto: Pixabay.com

Daži būtiski fakti par Krieviju, pirms tā tiek skatīta vaigā

Protams, transportlīdzekļi pārvietojas pa ceļa labo pusi, un pamāšana ar galvu nozīmē “jā”, taču tie nebūt nav visi fakti, kuri jāzina pirms došanās uz Krieviju.

 • Valūta – rublis. Kurss pret eiro – viens eiro būs apmēram 69 rubļi. Vienā rublī ir 100 kapeikas.
 • Latvijas vēstniecība – tikai Maskavā, Čapligina ielā 3, 105062. Sanktpēterburgā atrodas Latvijas ģenerālkonsulāts, savukārt Pleskavā – konsulāts.
 • Krievija ir federatīva republika – tas nozīmē, ka tā sastāv no vairākām kopā salipinātām valstīm (un vienas autonomas republikas), līdz ar to katrā Krievijas daļā noskaņa un kolorīts būtiski atšķirsies.
 • Iebraucot no Krievijas Latvijā (un otrādi), jāatceras, ka pašlaik nedrīkst ievest gaļu un gaļas produktus, kā arī pienu un piena produktus. Citi dzīvnieku izcelsmes produkti, piemēram, olas un medus, ir atļauti, ja to kopējas svars nepārsniedz 2 kg personai. Gaļas produktu ierobežojums attiecas arī uz gaļas pīrāgiem un citiem ar gaļu vai tās izstrādājumiem pildītiem ēdieniem.
 • Iebraucot Krievijā, ir jāaizpilda imigrācijas karte, šī imigrācijas karte jāsaglabā visu ceļojuma laiku un jāuzrāda, izbraucot no Krievijas.
 • Cenu līmenis – vidēji līdzīgs Latvijai. Nav vērts cerēt, ka Krievijā kaut kas būs īpaši lētāk. Restorānos cenas var būt dārgākas nekā Latvijā.
Foto: Pixabay.com

Kam jāsagatavojas, dodoties ceļojumā uz Krieviju?

Ceļošana uz Krieviju saistās ar zināmu plānošanu un gatavošanos. Šeit nederēs variants ar iepriekšējā dienā izplānotu došanos piedzīvojumos. Formalitāšu kārtošana ir krietni apjomīgāka.

 • Pirmais, kas ir nepieciešams veiksmīgam ceļa sākumam – pase un vīza. Ar eID karti nepietiks. Kā arī pasei jābūt derīgai vēl vismaz sešus mēnešus pēc vīzas derīguma termiņa beigām (piemēram, ja vīzas derīguma termiņš beidzas 1. janvārī, tad pasei jābūt derīgai vismaz līdz 1. jūlijam). Latvijas nepilsoņi uz Krieviju var ceļot bez vīzas, taču uzturēšanās laiks Krievijā nedrīkst pārsniegt 90 diennaktis. Vīzu var nokārtot gan Krievijas vēstniecībā, gan arī jebkurā tūrisma firmā.
 • Jāatceras, ka Krievija nav ES valsts, līdz ar to neatkarīgi no izvēlētā ceļošanas veida uz robežas kādu brīdi nāksies pavadīt. Ceļojot ar vilcienu, uz robežas būs jāaizpilda imigrācijas karte. Nekas sarežģīts, bet mazliet ķēpīgi gan, jo jāraksta kirilicā. Migrācijas karti var aizpildīt arī iepriekš.
 • Pirms došanās uz Krieviju noteikti jānoformē ceļojumu apdrošināšana. Tas nepieciešams gan pašu ceļotāju drošībai un sirdsmieram, gan arī tik tiešām var noderēt šajā neparedzamajā valstī.
 • Ja plānots Krievijā uzturēties ilgāk par 7 darba dienām, nepieciešams reģistrēties Federālajā migrācijas dienestā. Ja plānots palikt viesnīcā, visas ar migrāciju saistītās darbības paveiks viesnīcas personāls. Savukārt tad, ja plānots pie kāda ciemoties, šīs darbības jāveic uzņemošajai pusei.
 • Pirms došanās ceļā ieteicams noskaidrot, kur atrodas Latvijas vēstniecība Krievijā. To ir svarīgi zināt, jo vēstniecībā ir jāvēršas tad, ja ir radušies sarežģījumi – nozagta vai nozaudēta pase (vēstniecība izsniegs atgriešanās apliecību), ja nozagti vai nozaudēti citi dokumenti vai automašīnas numura zīme. Vēl vēstniecība var palīdzēt situācijā, kad persona palikusi bez iztikas līdzekļiem, tiesa, vēstniecība neapmaksās Tavus rēķinus, tā vienkārši palīdzēs sazināties ar tuviniekiem vai draugiem. Tāpat vēstniecība var palīdzēt sazināties ar radiniekiem tad, ja ir noticis nelaimes gadījums. Arī aizturēšanas vai apcietināšanas gadījumā vēstniecības palīdzība var būt noderīga, jo vēstniecība sekos līdzi tam, vai tiek ievērotas personas likumīgās intereses.
Foto: Pixabay.com

Ceļojuma galamērķim ir nozīme

Ceļojot uz Krieviju, jāpatur prātā kāda būtiska nianse – Krievija ir milzīga valsts. Ne vienkārši liela, plaša vai apjomīga, bet tik tiešām milzīga – no saulainiem kūrortiem dienvidos līdz mūžīgajam sasalumam ziemeļos. Patiesībā Krievijas izmērs ir vienāds ar Plutona virsmas laukumu!

Krieviju šķērso sešas laika joslas, līdz ar to, ceļojot pāri visai valstij, ir rūpīgi jāseko līdzi, cik tad īsti ir pulkstenis un pēc kura laika paredzēta transporta atiešana. Šī valsts ir tik milzīga, ka pat pašiem krieviem reizi mūžā redzēt galvaspilsētu jau ir ievērības cienīgs notikums. Tas, kāda Krievija Tevi sagaidīs, atkarīgs no tā, kurp dodies. Un doties var uz neskaitāmām vietām! Foto: Pixabay.com

Sanktpēterburga

Krievijas ziemeļu galvaspilsēta, kultūras un mākslas centrs. Eiropeiska, moderna, atvērta. Pilis, parki, strūklakas un kanāli. Pēterhofa – nedrīkst neredzēt! Un, protams, Ermitāža.
 • Sanktpēterburgā it visos laikos ir mitinājusies Krievijas inteliģence, un tas šajā pilsētā ir iezīmējis īpašus vaibstus.
 • Tā kā Sanktpēterburga atrodas visai tālu uz ziemeļiem, vasarā var piedzīvot kaut ko pavisam īpašu – baltās naktis. Pilsēta atrodas pārāk tālu no polārā loka, lai tajā būtu polārā diena, taču baltās naktis ir kaut kas visai tuvu tam – kad nakts tā arī nesatumst. Tiesa, par šādu dabas dāvanu vasarā jāmaksā ar tumsu ziemā – ziemas mēnešos Sanktpēterburgā gaismas ir vēl mazāk nekā Latvijā.
Maskava Metropole – miljonu pilsēta.
 • Pārtikai un ikdienas precēm cenu līmenis nedaudz augstāks nekā Latvijā. Maskavā ieteicams it visur, kur nepieciešams, pārvietoties ar metro. Stacijas ir ārkārtīgi krāšņas – 40 no tām ir atzītas par kultūras pieminekļiem, metro tīkls – plašs un pieejams, kopumā Maskavā ir 203 metro stacijas. Diezgan iespaidīgi, vai ne? Pārvietoties pa virszemi jēga ir vien tad, ja nesteidzies – milzīgajā pilsētā sastrēgumi tik tiešām ir SASTRĒGUMI. Tās nav nekādas 10 minūtes no viena tilta gala līdz otram – reizēm sastrēgumā var nākties pavadīt pat vairākas stundas.
 • Ja ir gana daudz laika, Maskavā jāredz Tretjakova galerija, Maskavas Zoo, kā arī ieteicams apmeklēt kādu teātra izrādi, operu vai baletu. Kaut arī Latvijā operas piedāvājums ir pasaules līmenī, Maskavā tomēr vēriens ir krietni plašāks.
 • Galvenie tūristu apskates objekti Maskavā – Kremlis, Sarkanais laukums, Ļeņina mauzolejs, kā arī Arbata un Tveras prospekti – viens no nedaudzajiem vēl redzamajiem vecās Maskavas nostūriem, kur savulaik mitinājušies ievērojamākie Krievijas rakstnieki un komponisti.
Foto: Pixabay.com Sibīrija Pavisam cita Krievija. Kaut arī politiski tā ir viena valsts, paši Sibīrijas iedzīvotāji sevi sauc par sibīriešiem, ne krieviem. Tur valda milzīgs plašums, neizstaigājami meži, milzīgas dabas bagātības un lieli attālumi. Pilsētas lielākoties ir celtas padomju laikā, līdz ar to ir visai vienveidīgas, bez vēsturiskas apbūves.
 • Klimats – lai arī Sibīrija biedēt biedē ar savām aukstajām ziemām, patiesībā kontinentālā klimata dēļ aukstums ir relatīvs – gaiss ir daudz sausāks nekā Latvijā, līdz ar to dienās, kad ārā ir ap mīnus 30, sajūtu ziņā var šķist, ka ir ap mīnus 7 grādiem pēc Latvijas standartiem.
 • Lai visautentiskāk izbaudītu Sibīrijas garu, pa Sibīriju ir jāceļo ar Transsibīrijas ekspresi – vilciens, kas no viena Krievijas gala līdz otram (no Maskavas līdz Vladivostokai) iet apmēram septiņas dienas. Arī tas ir piedzīvojums!
 • Cilvēki Sibīrijā ir daudz atvērtāki nekā Urālu Eiropas pusē, kas varētu būt skaidrojams ar to, ka, lai izdzīvotu Sibīrijas ziemās, cilvēkiem nācās daudz vairāk sadarboties.
 • Dārzi – iežogoti, un govis un cūkas – pa ceļa vidu. Sibīrijas ciematos tas nebūt nav neparasts skats. Viņiem tā šķiet ērtāk – norobežot to, ko mājlopi ēst nedrīkst, un palaist lopiņus savā vaļā, lai ganās.
Dienvidu kūrorti – Soči un Melnā jūra Arī šī ir pavisam cita Krievija – vasarā te valda saule, siltums, kalni – tūrista sapnis. Vasaras sezonā šajos kūrortos var iegūt Ēģiptes cienīgu iedegumu.

Krievijas ēnas puses

Protams, nav viss Krievijā viennozīmīgi labi vai slikti. Šai valstij ir gan savas gaišās, gan ēnas puses. Dažas lietas, ar kurām iepriekš jārēķinās:

 • Tūristiem paredzētā Krievija un vienkāršiem cilvēkiem paredzētā Krievija ir divas dažādas pasaules. Tas īpaši izpaužas cenās – it viss, kas orientēts uz tūristiem, Krievijā maksā vairāk – sākot no dažādu kuģīšu un muzeju biļetēm līdz pat pārtikai, taksometriem u.tml. Ja ceļo kopā ar kādu vietējo krievu, labāk lūgt, lai visas biļetes pērk viņš. Var censties runāt krieviski, taču pat visniecīgākais akcents tiks pamanīts. Ja vēlies, lai Tevi notur par vietējo, izvairies no jebkādām liekām pļāpām citā valodā, kā arī – kopē vietējo uzvedību. Ja neviens nelieto pieklājības vārdus, tikai strupi un bez smaida nosauc nepieciešamo biļešu skaitu, tas jāņem vērā.
 • Apkalpošana var būt nelaipna. Kaut arī krievi ir izslavēti ar savu plašo sirdi un dāsno dvēseli, reizēm tā atveras tikai pret “savējiem”.. Tā tas var būt it visur – sākot no ārstniecības iestādēm līdz pat muzejiem un restorāniem. Lielajās pilsētās šī tendence gan pamazām mainās, taču rēķināties ar laipnību un izpalīdzību nevajadzētu.
 • Ceļojums pagātnē. Ne tikai apkalpošana atpaliek no 21. gadsimta standartiem, bet arī visa dzīve šķiet iepalikusi kaut kur astoņdesmitajos gados – ēdnīcas ar alumīnija karotēm un graņonkām, mazi pārtikas veikaliņi, kas nav tirdzniecības centros, nefasētas pārtikas preces un dzīvi ielu tirgi. Pie tam – tā nav poza, tā ir vienkārši ikdiena.
 • Naudas maiņa – tikai ar pasi. Jārēķinās, ka it visur var palūgt personu apliecinošus dokumentus. Mainot naudu vai mēģinot nopirkt vietējo tālruņa numuru SIM kartes veidā – jo īpaši. Protams, no bankomāta naudu var izņemt, pasi neuzrādot, taču jārēķinās, ka var tikt aprēķināta komisijas maksa par pakalpojumu.
 • Braukšanas ne-kultūra – uz gājēju pārējām ieteicams skatīties uz abām pusēm pat tad, ja šķērso vienvirziena ielu ar luksoforu. Ir jāuzmanās, jo autovadītāji nav īpaši naski uz bremzēšanu un gājēju palaišanu.
 • Runājot ar vietējiem – pat ja Tavas krievu valodas zināšanas ir nevainojamas, viņi noteikti pamanīs, ka esi no Baltijas valstīm. Tādēļ jau iepriekš sagatavo atbildi uz jautājumu “kāpēc jūs tur, Latvijā, krievus tik ļoti neieredzat?”. Šādu jautājumu nevajadzētu uztvert kā apvainojumu, bet gan kā vienkāršu interesi, jo tā informācijas telpa, kurā dzīvo krievi, krietni vien atšķiras no Eiropas informācijas telpas. Vislabākais risinājums – mierīgi pastāstīt, kāda situācija ir Latvijā, ka nekāda ierobežošana vai apspiešana nenotiek, jo kāpēc gan lai citādi Krievijas elite iegādātos īpašumus Jūrmalā?
 • Policija – Krievijas policija ir bēdīgi slavena ar savu ne-izpalīdzīgumu, līdz ar to labāk izvairīties no visām iespējamajām situācijām, kur varētu nākties saskarties ar varas struktūrām, kā arī vienmēr ieteicams nest līdzi pasi.
 • Medicīna – vienmēr ir silti ieteicams izvairīties no dzīvībai un veselībai bīstamām situācijām, kur būtu nepieciešama mediķu palīdzība. Jārēķinās ar to, ka parastajiem cilvēkiem pieejamās medicīnas līmenis būs visai zems.
 • Santehnika – sabiedriskās vietās uz kvalitatīvu santehniku labierīcības var necerēt. Ja Maskavā un Sanktpēterburgā civilizācija savas korekcijas ir ieviesusi, tad citās tālākās Krievijas vietās caurums grīdā kā tualete nav nekas neparasts. Tāpat tualetes papīrs sabiedriskās iestādes mēdz būt ekstra, nevis ierasta norma. Santehnika vilcienos ir atsevišķas tēmas vērta sadaļa. Būtībā vilcienos var būt divu veidu tualetes – retāk – biotualetes, biežāk – tualetes, kurās ar īpaša pedāļa palīdzību viss poda saturs tiek nogādāts… uz sliedēm. Šīs otrā tipa tualetes ir aizliegts izmantot stacijās, kā arī iebraucot pilsētās un izbraucot no tām.
Foto: Pixabay.com

Vai ir vērts doties uz Krieviju?

Īsā atbilde – pilnīgi noteikti. Kā jebkurš ceļojums, arī ceļojums uz Krieviju būs izglītojošs, aizraujošs un neaizmirstams. Protams, ir jārēķinās ar to, ka labāk būt likumpaklausīgam pilsonim ar pasi kabatā, kurš neiekuļas nekādās nepatikšanās ne ar policiju, ne ar medicīnas personālu, taču visādi citādi ceļošana pa Krieviju ir aizraujoša un neparasta.

Dažās pilsētās, lūkojoties uz centrālajos laukumos izvietotajiem pieminekļiem un sabiedriskā transporta izlaiduma gadu, šķitīs, ka joprojām ir 1970. gads, savukārt Maskava noteikti pārsteigs ar savu progresīvi modernā un vecišķi konservatīvā apvienojumu. Daudzi ceļotāji, atgriežoties no Krievijas un daloties iespaidos par piedzīvoto, atklāj, ka šī valsts palīdzējusi palūkoties uz Latvijas pagātni ar citām acīm. Kā ir dzīvot pasaulē, kurā klients nav karalis un taisnība ir stiprākajam. Neatkarīgi no tā, kāds ir Tavs mērķis – atgriezties pagātnē un skatīt Krieviju savām acīm  vai vienkārši vēlies apceļot pasauli un ievilkt ķeksīti pie vēl vienas valsts, ir vērts izplānot ceļojumu un doties uz Krieviju. Vai tā būtu Maskava, Sanktpēterburga, Baikāls, Sibīrija vai Soči – ikviena Krievijas vieta ir interesanta un uzmanības vērta. Galvenais – doties ar atvērtu sirdi un prātu, un tad arī viss izdosies!
Mēs parūpēsimies, lai Tu saņemtu pašu labāko risinājumu!